PLANTARE ARBORI APRILIE 2014

ACTIUNE PLANTARE ARBORI IN PARCUL CINA DIN PLOIESTI

De 4 ani a devenit deja o traditie ca in luna Aprilie, membrii Clubului Lions Ploiesti, sprijiniti de elevi de la scoala Sfantul Vasile si reprezentanti ai Societatii de Gospodarire Urbana, sa participe la actiuni de plantare copaci in parcul Cina din Ploiesti.

Scopurile acesti actiuni sunt protejarea naturii si dezvoltarea spiritului civic, mai ales in randul copiilor, de aceea evenimentul a fost organizat in timpul “Scolii Altfel” ce are loc in perioada 07-14 aprilie, saptamana in care elevii claselor 0-8 din Romania invata lucruri noi si sunt implicati in activitati extrascolare.

Membrii clubului nostru au plantat, marti 8 Martie, orele 11, 15 puieti de catalpa, ajutati de 25 elevi, ce au invatat si in acest an ca si in anii anteriori sa fie ecologisti.

Evenimentul a fost primit cu interes de copii. Acestia au pus nume puietilor plantati si au promis ca vor veni din cand in cand sa vada evolutia lor.

Drept rasplata pentru munca depusa, micutii au fost premiati cu o iesire la un restaurant din apropierea parcului.

Evenimentul se inscrie pe linia actiunilor derulate de Lions Clubs International, actiune ce a luat nastere in urma cu 4 ani, in 2011, la initiativa presedintelui Lions International din acel an, WING-KunTam.

De atunci, in fiecare an, in luna Aprilie se incearca plantarea a peste 1 milion de copaci in intreaga lume, de catre toti membrii Lions.

De ce copaci?

Nu este nici un secret faptul ca arborii sunt de mare ajutor pentru mediul inconjurator si trebuie sa constientizam cu totii toate beneficiile pe care plantarea unui singur copac le poate oferi.

Clubul nostru isi propune sa continue campania ecologista si anii urmatori, intentionand sa implice scoli locale si intreaga comunitate prahoveana, in actiuni de plantare copaci, actiuni ce vin in sprijinul ocrotirii mediului si al creeari unui viitor mai curat pentru generatiile vitoare.

Aceasta actiune a reprezentat un prilej minunat de a lega numele Lions de ideea de voluntariat in scopul infrumusetarii spatiilor naturale, de antrenare a copiilor, stimulandu-le interesul pentru protejarea mediului inconjurator si implicarea in comunitate.

WE SERVE!!!

LIONS

Lions Clubs International reprezinta cea mai mare organizatie pentru servicii umanitare din lume, formata din oameni cu o pozitie sociala si morala recunoscute, capabili de a imbunatati soarta celor nevoiasi, uniti prin prietenie si animati de dorinta de a servi.LIONS PLOIESTI

Lions Club Ploiesti


©2019 LIONS CLUB PLOIESTI - Designed by LIONS 2017

Search